Utvecklas ständigt - Susanne gör sin AT-tjänstgöring

Namn: Susanne Strömdahl
Ålder: 27
Examen: 2008
Jobb: AT-läkare på Karolinska sjukhuset
Bor: Stockholm
Susanne Strömdahl tog examen från läkarprogrammet i Linköping i våras och gör sin allmäntjänstgöring (AT) på Karolinska sjukhuset i Solna. Nu jobbar hon på kirurgen, traumaenheten.
- Jag utvecklas ständigt och lär mig nya saker hela tiden. Jobbet är intressant, det är utvecklande och det blir bara roligare ju mer jag lär mig.
Under sin AT-tjänstgöring arbetar Susanne en till två månader på en avdelning, sedan väntar nästa. Hon har jobbat både på akuten, medicinska och kirurgiska avdelningar, sedan väntar psykiatri och vårdcentral.
- På akuten arbetar jag med patienter med allt från influensa till hjärtstopp. På avdelningen arbetar jag i team med överläkare, sjuksköterskor, sjukgymnaster och arbetsterapeuter med behandling av patienter. Just nu på traumaenheten tar vi främst hand om olycksfall, till exempel bilolyckor.
Efter AT och legitimation vill Susanne till Sydafrika och jobba innan det är dags att påbörja specialisttjänstgöring.
Viktigt med tidig patientkontakt
- Jag sökte till HU:s läkarprogram för att man har patientkontakt kontinuerligt redan från termin ett. Det är bra att redan från start få pröva på sin yrkesroll. Jag är mycket nöjd med praktiken under de kliniska terminerna då jag haft engagerade och pedagogiska handledare. Samt att vi var få studenter på varje klinik vilket gav utrymme för personlig handledning.
- En annan bidragande orsak till att jag sökte till läkarprogrammet i Linköping var Högskoleverkets utvärdering där utbildningen just det året fick högsta betyg.
Bra sammanhållning
På läkarutbildningen arbetar man med problembaserat lärande, PBL och det var en bra förberedelse för arbetslivet tycker Susanne.
- Vi arbetade mycket i grupper och diskuterade, ett bra sätt att lära sig på och det ledde också till att vi fick en bra sammanhållning i kursen. Jag är nöjd med min utbildning. De två utbyten som jag gjorde till Tanzania och Shanghai var både roliga och lärorika. Studentlivet var jättekul; festeri, spex, Medicinska Föreningen. Det fanns alltid ett stort utbud på roliga saker att göra.
(2009-03-20)
Länkar om programmet
Särskilt urval
Särskilt urval sker på 10 % av platserna genom bedömning av arbetslivserfarenhet från yrken inom medicin och vård. Observera att bedömning av särskilt urval endast sker om sökande har skickat in giltigt intyg för aktuell antagningsomgång. Gäller t o m antagningen till ht 2014.
Mer om att plugga på LiU
- Plugga på universitetet
- Söka till universitetet
- Intervjuer med tidigare studenter
- Utlandsstudier
- Beställ kataloger och blanketter
Kontaktperson
Formuläret nedan går till
Gunilla Åberg, studievägledare
studievagledare.lak@hu.liu.se
Skicka en fråga
Sidansvarig:
webbredaktoren@liu.se
Senast uppdaterad: Mon May 20 16:44:02 CEST 2013

