Göm menyn

En mångsysslare som visste vad hon ville

Annika MarklundNamn: Annika Marklund (ja, hon är dotter till deckarförfattaren Liza…)
Examen: våren 2009
Jobb: Reporter och kolumnist på Aftonbladet
Bor: Lägenhet på Kungsholmen i Stockholm och i Kreuzberg i Berlin


Krönikor och kolumner i Aftonbladet på dagarna och ungdomsbokskrivande på kvällarna. Så ser Annika Marklunds vardag ut.

Från Shanghai till Norrköping

Redan vid 25 års ålder har hon hunnit med mer än de flesta. Född i Norrbotten, bott i Stockholm, London och Shanghai tills hon slutligen hamnade i Norrköping för att plugga på programmet Kultur, samhälle, mediegestaltning, KSM. Varför blev det just KSM och Linköpings universitet?

- Jag satt i mitt vardagsrum i Shanghai och läste alla universitets och högskolors utbildningskataloger, och jag fastnade verkligen för beskrivningen av KSM. Jag hade aldrig varit i Norrköping, men en snabb koll på SJ.se visade att det låg både nära och fanns bra kommunikationer med Stockholm, och jag ville gärna till en mindre stad, jag var trött på Stockholm där jag pluggat en hel del innan och irriterat mej på bristen på studentliv. Jag ville ha något nytt, jag ville iväg, lära känna nya människor. Göra studieåren speciella.

- Jag visste att jag ville bli journalist, men var inte alls sugen på att läsa vid journalisthögskolan. Jag var, och är fortfarande, av den bestämda uppfattningen att man inte kan lära sig att bli en bra journalist. Man kan få verktygen och lära sig grunden, men sedan handlar det om att jobba och lära sig hantverket genom att öva sig rent praktiskt.

KSM verkade ha mycket praktik och ett nära samarbete med näringslivet, och så många olika inriktningar att jag utan att skämmas skulle kunna kalla mig för en "mångsidig" journalist när jag gått ut utbildningen.

Nöjd med sitt val

Annika är nöjd med det val hon gjorde. KSM gav den grunden hon hoppats på.

- I det stenhårda klimat som råder idag är det otroligt viktigt att man som journalist kan hantera olika arbetsuppgifter - fotografera, filma, spela in ljud, redigera, bildbehandla och programmera web. Jag såg till att lära mig lite av varje, men satsade framför allt på att utvecklas så mycket som möjligt inom mitt eget skrivande.

- Jag tror att KSM också är en utmärkt utbildning för någon som vill hålla på med media eller jobba inom kultursektorn, men som ännu inte är säker på exakt vad han eller hon vill göra. Att få prova på så många områden är ett väldigt bra sätt att ta reda på vad som passar en bäst.

Kontrasten att flytta från Shanghai till Norrköping var förstås omvälvande. Men för Annika funkade det jättebra.

- Norrköping är en alldeles fantastisk stad! Jag skulle nog vilja påstå att jag inte trivts bättre någon annanstans.

Det är verkligen inte omöjligt att jag flyttar tillbaka om inte alltför lång tid och pendlar till Stockholm.

Norrköping perfekt studiestad

- Som studentstad är Norrköping perfekt - allt studentliv finns där, samtidigt som man som student är väldigt integrerad i själva staden. På andra platser verkar studenterna stå utanför, nästan ha en egen stadsdel där de bara umgås med varandra. I Norrköping finns det barer, fik, krogar, klubbar och restauranger där många studenter hänger, men de är inte specifika studentställen. Det tror jag är enormt positivt när det gäller att knyta kontakter med människor ute i arbetslivet, att man inte isolerar sig och bara umgås med andra studenter.

- Själv uppskattade jag framför allt Norrköpings rika kulturliv. Jag är uppvuxen i Stockholm men har garanterat aldrig gått på så många spelningar eller teateruppsättningar.
Vad skulle du ge för råd till en gymnasiestudent som inte vet riktigt vad han eller hon vill "bli"?

- Var sann mot dig själv. Jag intalade mig under hela gymnasiet att jag inte borde bli journalist. Trots att jag ville skriva mer än någonting annat försökte jag komma på andra yrken jag skulle kunna bli - alla pratade om hur svårt det var att få jobb som journalist, och jag vågade inte tro att just jag skulle klara mig i branschen. Men sanningen är den att om man verkligen, verkligen vill så kommer man att hitta vägar att nå sina mål, även om det kanske inte blir exakt som man hade tänkt sig.

- Om du däremot inte är säker på vad du vill bli tror jag att det är en utmärkt idé att välja en bred utbildning inom något ämne du är intresserad av. Att helt enkelt prova på olika saker för att se vad du har lätt för, vad som känns mest stimulerande, vad som gör att det känns roligt att gå till skolan (eller jobbet) på morgonen. Och när du väl hittat något du gillar - se till att bli så bra på det som du bara kan. Ju duktigare du är, desto mer oumbärlig kommer du att vara på arbetsmarknaden.

Till alla alumniporträtt

(2011-08-20)

Alumnibloggen

Det visionära året

Helena NordströmJag drivs av att skapa kommunikation som sticker ut, ger positiv uppmärksamhet och önskad effekt. Jag drivs också av utmaningar. Jag har aldrig varit mer redo att möta utmaningen att tillsammans med många andra skarpa hjärnor spetsa till och öka attraktionen av varumärket Jönköping. Nu kör vi!

Läs Helenas inlägg (2012-03-20)

Till alumnibloggen

 

Mer om tidigare studenter

KSM-student deltar med film på Cannes-festivalen (LiU-nytt 2011-05-11)

KSM-are bakom framgångarna för Linköpings Flygvapenmuseum (LiU-nytt 2011-04-01)

 

Arbetsmarknadsinformation

DIK, yrke och karriär

SACOs yrken A-Ö, film-/radio-/tv-yrken

SACOs yrken A-Ö, kulturyrken

SACOs yrken A-Ö, kommunikationsyrken

 


Sidansvarig: webbredaktoren@liu.se
Senast uppdaterad: Thu Mar 21 16:57:50 CET 2013