Göm menyn

Svenska för lärare i grundskolan, åk 4-6, 15 hp( 16-30 hp). Ingår i Lärarlyftet II., 15 hp

Kursen ingår i Lärarlyftet II.
Kursen innehåller grundläggande studier i svenska språkets struktur på ord-, sats- och textnivå. Det läggs ett tydligt fokus på hur lärare kan arbeta med texter i klassrummet för att utveckla och stödja barns och ungas literacyutveckling. Strategier för läsning av olika texter och utveckling av s.k. critical literacy är av stor vikt. I kursen ingår genomgående att den studerande ska diskutera och redogöra för bedömning och betygsättning i svenskämnets olika delar. Aktuella kursplaner granskas.

Nivå: Grundnivå 2
Kursansvarig institution: Institutionen för kultur och kommunikation
Kontaktpersoner:

Särskilda förkunskapskrav: En behörighetsgivande lärarexamen med inriktning mot minst åk 4-6 eller åk 7-9 och undervisar i svenska i åk 4-6 utan att vara ämnesbehörig


Kursinformation: Upprop: Reserver:
Kursstart:  Vårterminen  2014 Ingen uppropsinformation finns tillgänglig ännu.  Ingen uppropsinformation för reserver finns tillgänglig ännu. 
Anmälningskod:  LIU-X7126    
Urval:  LT
Antal platser:  35
Studieform:  Halvfart, distans
Ort:  Linköping
Period:  201404 - 201424


Sidansvarig: Se kursens kontaktpersoner ovan
Senast uppdaterad: Fri Jun 07 03:30:12 CEST 2013