Göm menyn

Siffrorna tar plats i biblioteket

Just nu pågår ett omfattande arbete med att fasa in ett nytt sorteringssystem på Linköpings universitetsbibliotek. Det här väntas ge effektivare kommunikationer mellan biblioteken, men även studenterna gynnas på sikt eftersom systemet blir mer internationellt.

Bibliotekarie i biblioteket

Det är ett omfattande projekt där det unika svenska sorteringssystemet SAB, där bokstäver används vid kategoriseringen av böcker, byts ut mot det internationella så kallade DDK-systemet. Detta system bygger istället på siffror vid klassificeringen. Projektledare Eva-Lisa Holm Granath (bilden) menar att det inte är så konstigt att förändringen sker just nu.

- Allt fler bibliotek använder DDK-systemet, och när den nationella bibliotekskatalogen Libris gjorde sin övergång var det ganska naturligt för oss att göra detsamma eftersom vi vill behålla den starka koppling som vi har till dem.
En fortsatt god kommunikation mellan bibliotek och databaser är alltså det främsta syftet med projektet, men Eva-Lisa Holm Granath tror även att det på sikt kommer att underlätta för internationella studenter i deras litteratursökning, då fler universitet ansluter sig till det nya systemet. Någon markant skillnad på de frågor hon får från studenter har hon dock inte märkt.

- Frågorna rör ofta var man kan hitta en specifik titel och detta kommer nog inte förändras.  Jag tror egentligen inte att det spelar så stor roll för studenterna om man använder sig av siffror eller bokstäver i klassificeringen, men det blir ju enklare för internationella studenter om biblioteken använder samma system.

På HumSam-biblioteket på Campus Valla utgörs den främre delen av entréplanet av den nya boksamlingen, medan böckerna som ingår i det äldre systemet huserar längre bak.

- Nya och populära titlar prioriteras först i omkategoriseringen. Sedan kommer vi att märka om annan facklitteratur efterhand, men vi kommer inte att överge det gamla systemet helt, säger Eva-Lisa Holm Granath.

Biblioteken kommer att driva projektet under ett par år framöver men räknar sedan med att de flesta böckerna som ska in i det nya DDK-systemet har placerats där. Tankar finns även om att slå ihop de två nuvarande biblioteken som finns på Campus Valla till ett stort bibliotek där den nya boksamlingen ges en betydande plats.

De utmaningar som de biblioteksanställda står inför nu rör dock fortfarande om hur böckerna ska sorteras in i de olika kategorierna. Det är ofta en bedömningsfråga där en titel kan passa in på flera områden, men Eva-Lisa Holm Granath ser på framtiden med tillförsikt.

- Det är ett omak att använda två system parallellt, men vi befinner oss just nu i en övergångsperiod där det ibland kan kännas förvirrande. Förhoppningsvis blir det bättre med tiden.

Information om det nya DDK-systemet 

Text och foto: Julia Bardh/Studentreporter

2013-03-18

tar svenskt kårarbete till boston

Fredrik HylerstedtI-aren Fredrik Hylerstedt ska åka på en konferens på MIT för att tala om hur svenska studentkårer arbetar.

 

Fem minuter med ...

Linnea Lundberg och Oskar Thorstensson... Linnea Lundberg och Oskar Thorstensson, civilingenjörsstudenter som åker till Tanzania för att installera el på ett skolinternat.

 

Mot nepal

David Falk och Johan Alsterhag (th)I augusti styr de kosan mot Nepal. På cykel. Och med målet att samla in pengar till ett hem för utsatta flickor.

 

när det gäller livet

Akutmotagningen USMisstänkt blodförgiftningschock på akuten - då handlar det om minuter och inget får gå fel. En nyutkommen "kokbok" för läkare och studenter kan rädda liv.

 

Ständigt Blåsväder

En LiTHe Blåsare skuttar på en alpängI fyrtio år har de funnits med överallt och i alla sammanhang. Rättare sagt hörts. Hur bra de spelar är inte det viktiga för LiTHe Blås utan att ha roligt. Hela tiden.

 

Kulturfest på Campus Valla

Studenter från Latinamerika.LiUs årliga internationella studentfest, iDay, var tillbaka igen den 16 maj med ännu en mångkulturell explosion.

 

Akademisk majfest

doktorshattForskning är ingen quick fix. När den givit resultat, är det värt en riktig fest. 12 professorer, sex hedersdoktorer och 56 doktorander hedrades vid vårens akademiska högtid.

 

torka allas tårar

jonas gardellNästan fullsatt Crusellhall lyssnade till hedersdoktor Jonas Gardell.



Känn på materialen

David Eklöf och Kerstin JohansenI Material Realisation Lab, LiU:s nyöppnade materialbibliotek, välkomnar David Eklöf och Kerstin Johansen dig som vill klämma, känna och studera ytor på tusentals olika material.

 

Lust att lära

Jim Blomqvist i biblioteketEfter andra tentan var Jim Blomqvist definitivt fast. Litteraturvetenskap är ett outtömligt ämne. Vill man få perspektiv på sin samtid ger det allt.

 

ny ordförande för LiU

Anna Ekström, porträttAnna Ekström började som bråkig ordförande för Sacos studenter. Sedan dess har utbildnings-
frågorna hängt med.

 

Framgångsfaktorer

sjukgymnastGemensamma mål och nära dialog mellan studenter och lärare är framgångsfaktorer som gav utbildningen i sjukgymnastik toppbetyg i UKÄ:s granskning.

 

Studenter med makt

Oskar LydingOskar Lyding, ordförande i Consensus, åkte med rektors ledningsråd och spanade in kreativa universitetsmiljöer i Europa.

 

Färre Soffpotatisar

Aktiv studentProjektet Aktiv Student på Campushallen ger LiU:s studenter en chans att komma av sofflocket. Nu finns funderingar på att också få LiU:s anställda börja ett aktivare liv.

 

Följ LiU-nytt

Nyhetsbrev Nyhetsbrevet LiU-nytt

RSS Nyheternas RSS-flöde

RSS Kalendariets RSS-flöde

 

Notiser

Intuitivt tänkande ökar inte samarbetsviljan

Intuition främjar samarbete, hävdades i en uppmärksammad studie som presenterades i tidskriften Nature förra året. Men det stämmer inte, visar en grupp forskare i beteende- och neuroekonomi, Linköpings universitet, som nu publicerar en ny studie i Nature.

Konferens om arbetslivets utmaningar

Förutsättningar för utveckling och innovation i arbetslivet är temat för en konferens som hålls i Linköping den 11 – 14 juni.

Hög kvalitet på kemiutbildningarna

Såväl kandidat som masterutbildningarna i kemi och kemisk biologi på Linköpings universitet håller hög kvalitet, enligt Universitetskanslerämbetets, UKÄ, senaste utvärdering.

Leder nätverk för innovativa universitet

Helen Dannetun, rektor för Linköpings universitet, har blivit vald till ordförande och talesperson för European Consortium of Innovative Universities, ECIU. Det är ett nätverk av unga entreprenörsinriktade universitet.

Kulturkonferens om rörelse

Rörelse och rörligheter i konst och vardagsliv är temat för en konferens i Norrköping den 11-13 juni. Skilsmässobarns veckovisa förflyttningar mellan föräldrar, arbets- och klimatmigration, turism och kosmopoliter är exempel på vad som ska belysas.

Matbord på utställning

All time high för examensutställningen på Malmstens

I söndags plockade studenterna på LiU Malmstens ned sin examensutställning. Vernissagen slog i år besöksrekord med runt 300 besökare.

Mingel i samband med presentationen av pilotprojekt

70 studenter i kö för Demola

Demola East Sweden i Norrköping har lämnat pilotstadiet. Den 30 maj presenterades de första tre projekten där studenter tar uppdrag, får högskolepoäng och kan sälja resultatet för ett uppgjort pris. I höst står 70 studenter i kö.

 


 

 

 

Ladda ner Liu magasin


Sidansvarig: webbredaktionen@info.liu.se
Senast uppdaterad: Wed Jun 05 15:41:39 CEST 2013