Prisade lärare ger pedagogiska tips
Ingrid Arnesdotter och Fredrik Alm är två av LiU:s lärare som prisats för att vara goda pedagoger. Några av deras bästa tips handlar om vikten av att själv ha roligt och att utmana studenterna i deras tänkande.
Vid ett Tematiskt forum, ett återkommande forum för doktorander på Filosofiska fakulteten och Utbildningsvetenskap, förmedlade de och andra prisade kollegor nyligen sina pedagogiska tips.
Ingrid Arnesdotter är professor i affärsrätt och har närmare 40 års erfarenhet av undervisning. Hon undervisar på de båda affärsjuristprogrammen. Tidigare i år belönades hon med ett hedersomnämnande från studenterna på Filosofiska fakulteten för sin pedagogiska skicklighet. Bland annat för att hon är välstrukturerad, tydlig och ger en återkoppling till studenterna som utvecklar dem i lärandet.
Vad gör Ingrid Arnesdotter till en uppskattad pedagog?
Hon har många tankar kring frågan. Däribland vikten av att sätta sig in i var studenterna själva befinner sig i kunskapsområdet så att hon kan starta från den nivå där de befinner sig.
- Det gäller att anknyta till deras kunskapsnivå så att de kan koppla samman den nya kunskapen med det de redan kan. På så vis blir lärandet en sammanhållande länk istället för lösa kunskaper som inte hänger ihop.
Den egna drivkraften och glädjen är också central, menar hon.
- Det är viktigt att som lärare ha roligt själv, att man känner en glädje i att se studenterna lära sig, att se polletten trilla ner.
Liksom att ha ett stort intresse för det egna ämnet och reflektera över kunskapsbegreppet.
Hon strävar efter att få studenterna att lära sig tänka.
- Jag brukar betona för dem att de ska sluta plugga och istället börja studera.
Med det menar hon att pluggandet handlar om att ytligt ta in information utan att egentligen reflektera över och bearbeta det man tar in. Om man studerar något, däremot, så leder det istället i bästa fall till kunskap genom att man bearbetar det nya man lär sig och kopplar samman det med tidigare kunskaper.
- Och detta är något varje individ måste göra själv, det är på så sätt man lär sig. Det är dessutom mycket roligare att studera än att plugga för då får man vara kreativ själv, säger Ingrid Arnesdotter.
Med sina 40 års erfarenhet av undervisning ser Ingrid Arnesdotter vissa skillnader på studenter då och nu.
- Studenterna idag är generellt sett mycket sämre på det svenska språket än tidigare. Vi är verkligen bekymrade över det. Å andra sidan är de mycket bättre på att söka information och samarbeta. Idag ställer de också större krav på sina lärare, med viss rätt, tycker jag. Även om man ibland skulle önska att deras krav på sig själva var lika stora, haha.
Fredrik Alm undervisar främst på lärarprogrammet där han har kurser om betygsättning och kunskapsbedömning. För några år sedan fick han ett pedagogiskt pris av studenterna bland annat för att han är tydlig, inspirerande och lyhörd för studenternas åsikter.
Han lyfter särskilt fram tre utgångspunkter för sin undervisning.
- För det första att jag på ett öppet sätt redogör för de val jag gör i undervisningen, till exempel vad jag valt att ta med och vad jag valt bort. Om det är möjligt bjuder jag in till dialog så att studenterna kan komma med synpunkter på de val jag gjort. Det blir ett sätt att öppna upp och vara lyhörd för deras synpunkter, säger Fredrik Alm.
Den andra punkten går ut på att skapa både ordning och oreda i undervisningen. Det handlar om att hjälpa studenterna att strukturera sitt lärande och leda dem in i ett kunskapsfält, men också att skapa oreda genom att utmana tidigare föreställningar och uppfattningar som ofta tas för givet.
- Jag vill utmana dem, få dem att reflektera och ifrågasätta.
Den tredje utgångspunkten handlar om att samla in information om studenterna och deras utbildning både innan de möts i lärosalen och under undervisningens gång.
- På så vis är det enklare för mig att förstå vad som är intressant och relevant kunskap för dem, i det här fallet vad som är viktigt att rusta blivande lärare med.
Fredrik Alm uppmanar också studenterna att formulera sig och argumentera för sina ståndpunkter. Det gör han genom att ställa dem inför olika scenarier och be dem förklara hur de tänker och varför de intar en viss ståndpunkt.
- De får också ta del av och kommentera varandras synpunkter, på så vis blir de resurser i varandras lärande.
Eva Bergstedt
2011-10-24
tar svenskt kårarbete till boston
Fem minuter med ...
Mot nepal
när det gäller livet
Ständigt Blåsväder
Kulturfest på Campus Valla
Akademisk majfest
torka allas tårar
Nästan fullsatt Crusellhall lyssnade till hedersdoktor Jonas Gardell.
Känn på materialen
Lust att lära
ny ordförande för LiU
Framgångsfaktorer
Studenter med makt
Färre Soffpotatisar
Följ LiU-nytt
Notiser
Intuitivt tänkande ökar inte samarbetsviljan
Intuition främjar samarbete, hävdades i en uppmärksammad studie som presenterades i tidskriften Nature förra året. Men det stämmer inte, visar en grupp forskare i beteende- och neuroekonomi, Linköpings universitet, som nu publicerar en ny studie i Nature.
Konferens om arbetslivets utmaningar
Förutsättningar för utveckling och innovation i arbetslivet är temat för en konferens som hålls i Linköping den 11 – 14 juni.
Hög kvalitet på kemiutbildningarna
Såväl kandidat som masterutbildningarna i kemi och kemisk biologi på Linköpings universitet håller hög kvalitet, enligt Universitetskanslerämbetets, UKÄ, senaste utvärdering.
Leder nätverk för innovativa universitet
Helen Dannetun, rektor för Linköpings universitet, har blivit vald till ordförande och talesperson för European Consortium of Innovative Universities, ECIU. Det är ett nätverk av unga entreprenörsinriktade universitet.
Kulturkonferens om rörelse
Rörelse och rörligheter i konst och vardagsliv är temat för en konferens i Norrköping den 11-13 juni. Skilsmässobarns veckovisa förflyttningar mellan föräldrar, arbets- och klimatmigration, turism och kosmopoliter är exempel på vad som ska belysas.
All time high för examensutställningen på Malmstens
I söndags plockade studenterna på LiU Malmstens ned sin examensutställning. Vernissagen slog i år besöksrekord med runt 300 besökare.
70 studenter i kö för Demola
Demola East Sweden i Norrköping har lämnat pilotstadiet. Den 30 maj presenterades de första tre projekten där studenter tar uppdrag, får högskolepoäng och kan sälja resultatet för ett uppgjort pris. I höst står 70 studenter i kö.
Sidansvarig:
webbredaktionen@info.liu.se
Senast uppdaterad: Wed Jun 05 15:41:39 CEST 2013
I-aren Fredrik Hylerstedt ska åka på en konferens på MIT för att tala om hur svenska studentkårer arbetar.
... Linnea Lundberg och Oskar Thorstensson, civilingenjörsstudenter som åker till Tanzania för att installera el på ett skolinternat.
I augusti styr de kosan mot Nepal. På cykel. Och med målet att samla in pengar till ett hem för utsatta flickor.


Forskning är ingen quick fix. När den givit resultat, är det värt en riktig fest. 12 professorer, sex hedersdoktorer och 56 doktorander hedrades vid vårens akademiska högtid.
I Material Realisation Lab, LiU:s nyöppnade materialbibliotek, välkomnar David Eklöf och Kerstin Johansen dig som vill klämma, känna och studera ytor på tusentals olika material.
Efter andra tentan var Jim Blomqvist definitivt fast. Litteraturvetenskap är ett outtömligt ämne. Vill man få perspektiv på sin samtid ger det allt.
Anna Ekström började som bråkig ordförande för Sacos studenter. Sedan dess har utbildnings-
Gemensamma mål och nära dialog mellan studenter och lärare är framgångsfaktorer som gav utbildningen i sjukgymnastik toppbetyg i UKÄ:s granskning.
Oskar Lyding, ordförande i Consensus, åkte med rektors ledningsråd och spanade in kreativa universitetsmiljöer i Europa.
Projektet Aktiv Student på Campushallen ger LiU:s studenter en chans att komma av sofflocket. Nu finns funderingar på att också få LiU:s anställda börja ett aktivare liv.
Nyhetsbrevet LiU-nytt
Nyheternas RSS-flöde


