Göm menyn

Homo ludens som kraft för förändring

Större, intensivare och mer interaktivt underhållande än någonsin. Gyckel, cirkus, ståupp, musik, konst och vetenskap. Humanistdygnet 19-20 april intas av den lekande människan.

logga frö HumanistdygnetHumanistdygnet är återigen på banan. Denna gång i en vårversion med oräkneliga programpunkter och den som kommer att ha långtråkigt kan i alla fall inte skylla på arrangörerna, det vill säga Linköpings universitet tillsammans med Humaniststiftelsen, Östergötlands museum, Mediehuset Corren och Linköpings kommun.

Årets tema är den lekande människan, homo ludens.

– Det finns en väldig kraft i leken. Humor och lek är en väg till förändring, ett sätt att påverka samhällsutvecklingen, säger Lars Jonsson, projektledare och till vardags universitetsadjunkt på Institutionen för samhällsutveckling och kultur.

I grunden är förstås syftet med Humanistdygnet att få ut akademin till en bredare publik, åstadkomma ett möte mellan vanliga människor och forskningen, säger han. Men också att skapa en kulturfestival som låter tala om sig:

– Visst har vi sneglat lite på Kulturnatten i Norrköping. Men vi har också velat återgå till de former som Humanistdygnet först hade på 80-talet, fullt av program på olika platser i stan, inslag av musik och teater och en publik på 7-8000 personer.

Helt spikat är programmet ännu inte, men i stort är det klart.
Sissela KyleEn vild blandning av kulturella uttryck inramar populärvetenskapliga inslag och föreläsningar. Redan ett dygn innan årets Tage Danielsson-pristagare, Sissela Kyle, ställer sig på scen i Wallenbergssalen klockan 13.00 på lördagen för den officiella invigningen, har det hunnit hända massor.

På fredagskvällen blir det en smyginvigning på Konsert & Kongress, med gatukonst i parken, trollerimingel, experimentell dans, konstperformance och därtill eldshow. Till sådant kan det behövas en snabbtungad konferencier, den uppgiften har lagts på ståupp-komikern och skådespelerskan Bianca ”Snubben” Kronlöf.
Och i den konkurrensen ska Lars Johansson försöka höras med sitt smyginvigningstal.

– Hela kvällen går i högt tempo, så jag får väl vara lite rapp. Min uppgift blir mest att puffa för allt som händer under dygnet – och att få människor att känna sig välkomna.

Lördagen inleds traditionsenligt klockan 9.00 med författarfrukost, detta år i Hagdahls kök på museet och med David Lagercrantz som bland annat skrivit boken Jag är Zlatan på plats.

Därefter brakar Humanistdygnet igång på allvar. Dagen kommer att bli en enda intensiv övning för besökarna att försöka befinna sig på så många platser som möjligt. Helst samtidigt.

Det blir runt ett 50-tal programinslag, i varje vrå på museet, på stadsbiblioteket, i Elsas hus, på Gyllentorget och därtill i en rad hemliga rum som öppnas för besökare. På sina håll kommer leken att blandas med rysningar, till exempel i kryptan i S:t Larskyrkan eller i Kuriosakabinettet.

Det är också på lördag som vetenskap och forskning får ta plats.
I Wallenbergssalen på Östergötland museum inleder KTH-professorn Sverker Sörlin med att tala om humanistisk kunskap i framtidens samhälle. Därefter leder Mikael Heimann, professor vid LiU, samtal om leken kopplad till barn- och utvecklingspsykologi. Som avslutning på programmet i Wallenbergssalen står 2012 års LiU-alumner Melker Becker och Carina Brage på scen för att temat vidare, från lek till infotainment.

I Nya Galleriet pågår parallellt en föreläsning om Mama ludens med lundaforskaren Jessica Enevold, därefter tar LiU-forskaren Cecilia Åsberg vid med ett rundabordssamtal om den lekande posthumanisten.

Under samma eftermiddag vibrerar den höviska kärlekens spel i Westmanhallen. Doktoranden Johanna Vernqvist, Institutionen för kultur och kommunikation, IKK, berättar om medeltidens poetiska kärlek. Och institutionskollegan Robert Eklund, lektor, och projektledaren för Humanistdygnet Lars Jonsson låter publiken få höra poesin omsatt till sång, ackompanjerad på harpa och stränginstrument.

Mer spel i Westmanhallen blir det därefter, då studenter från kandidatprogrammet Kultur, samhälle och mediegestaltning, KSM, berättar om sitt live-projekt Protokoll M5.

I Westmanhallen blir det på förmiddagen för övrigt ett inslag om miljö och jordens resurser, och om miljöhänsyn som ett rent nöje: Från tagelskjorta till karneval. Medverkar gör bland andra Anders Carlsson, Institutionen för ekonomisk och industriell utveckling .

I några interaktiva programinslag bjuds publiken in.
Till exempel i Konstkoden då Erik Berglund, lektor på IDA, låter besökarna skapa konstnärliga bilder genom att skriva kod på datorn. Studentsektionen SeKeL, Studenter för kultur, bjuder in till intellektuella samtal i foajén.

Och fler akademiska inslag blir det. Bland annat på Passagen, där Gary Svensson, lektor på IKK, samtalar om den lekande konsten med konstnärerna bakom den pågående utställningen Enter the Wild och på stadsbiblioteket, där en eftermiddagsföreläsning tar upp den tecknade satiren.

Även ett Humanistdygn tar sin ände och det gör det på Nationernas hus, där kvällens dragplåster, ståupp-komikern Özz Nujen utlovar dålig stämning medan humorgänget Cirkus Kiev från radions P3 utlovar det motsatta med radiocirkus live. Bakom det satirprogrammet ligger för övrigt en rad före detta LiU-studenter från KSM i Norrköping.

Än fler nuvarande eller före detta studenter finns bland aktörerna denna kväll, bland annat Norrköpingsgruppen Drivvedsfolket som har för vana att spela poprock så fingrarna blöder. Musik i hela ansiktet, lovar de.

Mer om Humanistdygnet och detaljerat program

 

Text: Gunilla Pravitz
2013-03-14

tar svenskt kårarbete till boston

Fredrik HylerstedtI-aren Fredrik Hylerstedt ska åka på en konferens på MIT för att tala om hur svenska studentkårer arbetar.

 

Fem minuter med ...

Linnea Lundberg och Oskar Thorstensson... Linnea Lundberg och Oskar Thorstensson, civilingenjörsstudenter som åker till Tanzania för att installera el på ett skolinternat.

 

Mot nepal

David Falk och Johan Alsterhag (th)I augusti styr de kosan mot Nepal. På cykel. Och med målet att samla in pengar till ett hem för utsatta flickor.

 

när det gäller livet

Akutmotagningen USMisstänkt blodförgiftningschock på akuten - då handlar det om minuter och inget får gå fel. En nyutkommen "kokbok" för läkare och studenter kan rädda liv.

 

Ständigt Blåsväder

En LiTHe Blåsare skuttar på en alpängI fyrtio år har de funnits med överallt och i alla sammanhang. Rättare sagt hörts. Hur bra de spelar är inte det viktiga för LiTHe Blås utan att ha roligt. Hela tiden.

 

Kulturfest på Campus Valla

Studenter från Latinamerika.LiUs årliga internationella studentfest, iDay, var tillbaka igen den 16 maj med ännu en mångkulturell explosion.

 

Akademisk majfest

doktorshattForskning är ingen quick fix. När den givit resultat, är det värt en riktig fest. 12 professorer, sex hedersdoktorer och 56 doktorander hedrades vid vårens akademiska högtid.

 

torka allas tårar

jonas gardellNästan fullsatt Crusellhall lyssnade till hedersdoktor Jonas Gardell.



Känn på materialen

David Eklöf och Kerstin JohansenI Material Realisation Lab, LiU:s nyöppnade materialbibliotek, välkomnar David Eklöf och Kerstin Johansen dig som vill klämma, känna och studera ytor på tusentals olika material.

 

Lust att lära

Jim Blomqvist i biblioteketEfter andra tentan var Jim Blomqvist definitivt fast. Litteraturvetenskap är ett outtömligt ämne. Vill man få perspektiv på sin samtid ger det allt.

 

ny ordförande för LiU

Anna Ekström, porträttAnna Ekström började som bråkig ordförande för Sacos studenter. Sedan dess har utbildnings-
frågorna hängt med.

 

Framgångsfaktorer

sjukgymnastGemensamma mål och nära dialog mellan studenter och lärare är framgångsfaktorer som gav utbildningen i sjukgymnastik toppbetyg i UKÄ:s granskning.

 

Studenter med makt

Oskar LydingOskar Lyding, ordförande i Consensus, åkte med rektors ledningsråd och spanade in kreativa universitetsmiljöer i Europa.

 

Färre Soffpotatisar

Aktiv studentProjektet Aktiv Student på Campushallen ger LiU:s studenter en chans att komma av sofflocket. Nu finns funderingar på att också få LiU:s anställda börja ett aktivare liv.

 

Följ LiU-nytt

Nyhetsbrev Nyhetsbrevet LiU-nytt

RSS Nyheternas RSS-flöde

RSS Kalendariets RSS-flöde

 

Notiser

Intuitivt tänkande ökar inte samarbetsviljan

Intuition främjar samarbete, hävdades i en uppmärksammad studie som presenterades i tidskriften Nature förra året. Men det stämmer inte, visar en grupp forskare i beteende- och neuroekonomi, Linköpings universitet, som nu publicerar en ny studie i Nature.

Konferens om arbetslivets utmaningar

Förutsättningar för utveckling och innovation i arbetslivet är temat för en konferens som hålls i Linköping den 11 – 14 juni.

Hög kvalitet på kemiutbildningarna

Såväl kandidat som masterutbildningarna i kemi och kemisk biologi på Linköpings universitet håller hög kvalitet, enligt Universitetskanslerämbetets, UKÄ, senaste utvärdering.

Leder nätverk för innovativa universitet

Helen Dannetun, rektor för Linköpings universitet, har blivit vald till ordförande och talesperson för European Consortium of Innovative Universities, ECIU. Det är ett nätverk av unga entreprenörsinriktade universitet.

Kulturkonferens om rörelse

Rörelse och rörligheter i konst och vardagsliv är temat för en konferens i Norrköping den 11-13 juni. Skilsmässobarns veckovisa förflyttningar mellan föräldrar, arbets- och klimatmigration, turism och kosmopoliter är exempel på vad som ska belysas.

Matbord på utställning

All time high för examensutställningen på Malmstens

I söndags plockade studenterna på LiU Malmstens ned sin examensutställning. Vernissagen slog i år besöksrekord med runt 300 besökare.

Mingel i samband med presentationen av pilotprojekt

70 studenter i kö för Demola

Demola East Sweden i Norrköping har lämnat pilotstadiet. Den 30 maj presenterades de första tre projekten där studenter tar uppdrag, får högskolepoäng och kan sälja resultatet för ett uppgjort pris. I höst står 70 studenter i kö.

 


 

 

 

Ladda ner Liu magasin


Sidansvarig: webbredaktionen@info.liu.se
Senast uppdaterad: Wed Jun 05 15:41:39 CEST 2013