Göm menyn

Japansk populärkultur på Valla

kö till NärConSkandinaviens största konvent för japansk populärkultur, NärCon, har dragit närmare 3 000 ungdomar till Campus Valla. Bakom alltihop står Samuel Anlér, student på Industriell Ekonomi.

Dygnet runt i fyra dagar, 26-29 juli, pågår spel, kostymtävlingar, spelningar med liveband och också föreläsningar.

Samuel Anlér– Konventet får gärna växa ännu mer, säger Samuel Anlér (bild t h) medan han visar runt i C-huset och i Kårallen timmen innan konventet öppnar, exakt 13.37 på torsdagen.

Kön av konstfullt utstyrda ungdomar - medelålder 17 år, 67 procent av dem tjejer, berättar Samuel Anlér - tätnar och ringlar sig från C-huset och bort mot B-huset. Det tarvar en expert för att identifiera olika mangafigurer och andra japanska karaktärer, men bland de viktorianskinspirerade tjänsteflickorna i kortkort med vita spetsförkläden kan man faktiskt få se både musketörer och en jesus.

- Jag var på LinCon som tonåring och tyckte det var urhäftigt, när jag var 16 startade jag själv ett spelkonvent i Örebro som var en blandning av allt jag tyckte var kul, från datorspel till livespel.

Han läser till civilingenjör i industriell ekonomi med japansk inriktning på fjärde året och var förra året i Tokyo som utbytesstudent.

2011 var det första gången som konventet hölls på Campus Valla och det lockade då 2 200 ungdomar. Det här året har Samuel Anlér jobbat för att på olika sätt involvera fler studenter i det som kommit att bli en jätteorganisation.

– GDK-arna i Norrköping har hjälp oss med en del grafisk utformning, statistikerna har bidragit med undersökningar av vad publiken vill ha ut av arrangemanget. I år är vi sex huvudansvariga varav fem är studenter. Den sjätte är barnpsykolog, säger han och skrattar.

Själv har han gått från att bära bord och handla mat till att få 60 man i en ledningsgrupp och 500 funktionärer (medelålder 19 år) att synka. Budget, marknadsföring, företagskontakter och sponsring, säkerhet, sjukvård, teknik – det är inte lite som ska fungera.

sminkade deltagare- Men det viktigaste med konventet är sommarkänslan, säger Samuel Anlér, och chansen att få träffa likasinnade.

Inte desto mindre rymmer konventschemat 260 punkter, med animerade filmer, japanska liveband, spel och tävlingar.
– Nytt för i år är e-sportsturnering på proffsnivå som streamas ut. Förstapris är 15 000 kronor och en kvalplats till tävlingar i Sydkorea. Störst är väl cosplaytävlingen för bästa kostym som också är nordiskt mästerskap. Vinnaren får åka till Japan.

Också Studentrekryteringen på LiU finns på plats i år.
– Här finns 3000 presumtiva studenter, det är klart vi ska vara med och berätta om studentliv och utbildningsalternativ, säger ansvariga Christina Almtun.

LiU står också varje dag för föreläsningar om studentliv som studenter håller. Och Samuel Anlér kommer själv att hålla en föreläsning om sitt år som utbytesstudent i Japan.

– När nu konventet hålls på universitetet är det självklart att vi också ska berätta om utbildningarna, särskilt de som är relaterade till Nordostasien, säger han.

Japanska kostymer, tjänsteflickorI år firar NärCon tio år och de sålda biljetterna närmar sig 3 000. Campushallen och hus Terra har förvandlats till sovsalar och kommunen har upplåtit mark intill, 240 tält har kommit på plats.
Hela Campus Valla står således närmast under japansk ockupation.

– Det är jätteroligt att få uppleva den energi som ungdomarna lägger ned. Och det är fantastiskt med en festival som är helt alkohol- och drogfri. Det ingår helt enkelt inte i den här ungdomskulturen, säger Samuel Anlér.

Ett studieår kvar och kanske är han med om nästa års festival.

– Jag har väl lärt mig mer av att arrangera konventet än jag gjort under utbildningen, säger han och ler lite.
- Men det är mycket jobb och det är tid för andra att ta vid.

Fotnot: Bakom NärCon står Föreningen NärCon, ansluten till riksförbundet Sverok.
 


Gunilla Pravitz 2012-07-26



Akademisk majfest

doktorshattForskning är ingen quick fix. När den givit resultat, är det värt en riktig fest. 12 professorer, sex hedersdoktorer och 56 doktorander hedrades vid vårens akademiska högtid.

 

torka allas tårar

jonas gardellNästan fullsatt Crusellhall lyssnade till hedersdoktor Jonas Gardell.

 

Känn på materialen

David Eklöf och Kerstin JohansenI Material Realisation Lab, LiU:s nyöppnade materialbibliotek, välkomnar David Eklöf och Kerstin Johansen dig som vill klämma, känna och studera ytor på tusentals olika material.

 

Lust att lära

Jim Blomqvist i biblioteketEfter andra tentan var Jim Blomqvist definitivt fast. Litteraturvetenskap är ett outtömligt ämne. Vill man få perspektiv på sin samtid ger det allt.

 

ny ordförande för LiU

Anna Ekström, porträttAnna Ekström började som bråkig ordförande för Sacos studenter. Sedan dess har utbildnings-
frågorna hängt med.

 

Framgångsfaktorer

sjukgymnastGemensamma mål och nära dialog mellan studenter och lärare är framgångsfaktorer som gav utbildningen i sjukgymnastik toppbetyg i UKÄ:s granskning.

 

Studenter med makt

Oskar LydingOskar Lyding, ordförande i Consensus, åkte med rektors ledningsråd och spanade in kreativa universitetsmiljöer i Europa.

 

Färre Soffpotatisar

Aktiv studentProjektet Aktiv Student på Campushallen ger LiU:s studenter en chans att komma av sofflocket. Nu finns funderingar på att också få LiU:s anställda börja ett aktivare liv.

 

Entreprenörskap "The American way"

Åsa WallinHur kommer-
sialiseras forskning i USA? Åsa Wallin, affärsutvecklare på LiU, for till Boston för ta reda på det.

 

 

Frisk ålderdom

Rockande tanterGå lite hungrig och ät B12. Mats Hammar och Carl Johan Östgren, professorer vid HU, har kartlagt de senaste rönen om hur vi blir friska gamlingar.

 

studenter med makt

Jenny Andersson, porträttJenny Andersson är med och styr universitetet. Hon representerar LiU:s 27 000 studenter i Universitetsstyrelsen.

 

Hellre irreguljär

Peo Hansen, porträttInom nyhetsbyrån AP får uttrycket ”illegal invandrare” inte längre användas. Peo Hansen, migrationsforskare vid REMESO, har länge argumenterat mot begreppet.

 

zebrafisk nytt försöksdjur

En zebrafiskVerksamheten med försöksdjur vid LiU byggs ut och samlas under Centrum för biomedicinska resurser. Ett nytillskott är 15 000 zebrafiskar.


Studenter med makt

Björn Lagerström, Johan Wester och Tor MobergDe representerar studenterna i nämnder och styrelser. Engagemang föder engagemang, man tar gärna på sig mer och mer, säger tre av dem.

 

Följ LiU-nytt

Nyhetsbrev Nyhetsbrevet LiU-nytt

RSS Nyheternas RSS-flöde

RSS Kalendariets RSS-flöde

 

Notiser

Upptäckt av forskningsfusk

Tekniska högskolans fakultetsstyrelse har konstaterat ett fall av forskningsfusk. Det rör sig om plagiering av text i stor omfattning.

TBE ökar i takt med rådjuren

Den fästingburna virussjukdomen TBE är på frammarsch. 2012 blev svenskt rekordår i antalet insjuknade samtidigt som den geografiska spridningen ökar i landet.

Del av köksskåpsdörr

Vårutställning på LiU Malmsten

Nyskapande design och nytänkande i material och teknik – med en fast förankring i det stilhistoriska formförrådet, det traditionella hantverket och i dialog med vår tid. På LiU Malmsten öppnar studenterna sin vårutställning den 21 maj.

Lionsanslag mot folksjukdomar

Lions forskningsfond delar ut sina årliga anslag till forskning för att besegra folksjukdomar som bröstcancer, glutenintolerans och depression.

Del av affisch

Elimuloppet för välgörenhet

Studentföreningen Elimu på LiU jobbar för ett klassrumsprojekt i Kenya. Den 28 maj arrangerar de Elimuloppet på Campus Valla.

Emmanuel Letsu-Dake

Han ska tala vid Farewell Ceremony

Emmanuel Letsu-Dake vann tävlingen Alumni Stories och blir LiU:s första internationella alumntalare vid avskedsceremonin för masterstudenter i juni. Han är senior forskare vid Honeywell Aerospace i USA, där han arbetar för att göra flygtransporter säkrare.

Prisutdelning i regionfinalen av venture cup

LiU-student i riksfinal i Venture Cup

Med sin idé Thingsbook tog Tor Nilsson Öhrn, student i medieteknik vid Campus Norrköping, hem i regionfinalen i tävlingen Venture Cup. I juni väntar nu riksfinal.

 


 

 

 

Ladda ner Liu magasin


Sidansvarig: webbredaktionen@info.liu.se
Senast uppdaterad: 2013-05-21