Språkverkstäder även på engelska
Språkverkstäder där studenter får hjälp med svenska språket har funnits i flera år på LiU. Nu finns även hjälp att få på engelska.

Till språkverkstäderna kommer studenter som har problem med att formulera sig skriftligt på ett korrekt sätt. Där kan de få handledning till exempel när de ska skriva ett examensarbete eller en hemtenta. De kan också få hjälp med att i grupp och i enskilda övningar träna sig i att hålla muntliga framställningar. Men hittills har språkverkstäderna enbart riktat sig till svenska studenter. Sedan årsskiftet finns språkverkstäder även på engelska, för skriftlig hjälp.
- Hittills är det framför allt internationella masterstudenter som kommit till oss för att få hjälp med sin masteruppsats. Men alla studenter är välkomna, även de svenska som tycker de behöver få hjälp med det engelska språket, säger Birgitta Lönning (bilden), koordinator för de engelska språkverkstäderna som finns både på Campus Valla, US och i Norrköping.
Trots att engelskakunskaper är ett grundläggande krav för både svenska och internationella studenter så finns det ett stort antal som behöver extra stöd.
- Vi ser många studenter som har problem med att skriva längre texter, som exempelvis uppsatser. Ofta rör det sig om brister i grammatik och ordförråd. Vi vill erbjuda studenterna hjälp till självhjälp, få dem att inse var deras språkliga brister ligger så att de sedan på egen hand kan arbeta vidare med sin text. Det handlar alltså inte om att vi ska gå in och korrekturläsa och göra jobbet åt dem, säger Birgitta Lönning.
Hon betonar att det är bra om studenterna kontaktar språkverkstaden tidigt i skrivprocessen.
- Lärare och handledare kan ofta se ganska tidigt om någon har problem med engelskan och kan då tipsa om hjälpen som finns att få.
Språkverkstäder, även på engelska, finns numera på de flesta universitet och högskolor.
Engelska språkverkstäder (information på svenska)
Engelska språkverkstäder (information på engelska)
Kommentera artikeln:
Om du inte redan är inloggad på LiU kommer du att behöva godkänna/aktivera de inlägg du skriver via ett email som skickas till den adress du anger.
Skriv nytt inläggnär det gäller livet
Ständigt Blåsväder
Kulturfest på Campus Valla
Akademisk majfest
torka allas tårar
Nästan fullsatt Crusellhall lyssnade till hedersdoktor Jonas Gardell.
Känn på materialen
Lust att lära
ny ordförande för LiU
Framgångsfaktorer
Studenter med makt
Färre Soffpotatisar
Entreprenörskap "The American way"
Frisk ålderdom
studenter med makt
Hellre irreguljär
zebrafisk nytt försöksdjur
Studenter med makt
Följ LiU-nytt
Notiser
El sätter fart på hjärnsignalerna
Elektrisk hjärnstimulering lindrar Parkinsons sjukdom, men varför? Forskning vid LiU visar nu att elstötarna verkligen ökar frisättningen av signalämnet dopamin.
Dra inte alla klädfirmor över en kam
Husraset i Bangladesh i april dödade mer än 1100 textilarbetare, mest unga kvinnor, och spädde på en redan stark opinion mot usla arbetsförhållanden. Men debatten behöver nyanseras, säger Nandita Farhad, själv från Bangladesh.
De bortglömda användarna
Offentliga e-tjänster ska göra det enklare för oss och de ska fungera för alla. Men i realiteten har många stängts ute och det blir inte heller alltid enklare, konstaterar Ida Lindgren i sin doktorsavhandling.
Mobbning – att ingripa eller inte
Moralisk övertygelse räcker inte. Det krävs också mod för att ingripa när en kamrat mobbas i skolan, visar två linköpingsforskare i en aktuell studie bland gymnasieelever.
Stipendier till studenter
Åtta studenter och två doktorander har fått sammanlagt 168 000 kronor för att genomföra studier med internationell inriktning.
Upptäckt av forskningsfusk
Tekniska högskolans fakultetsstyrelse har konstaterat ett fall av forskningsfusk. Det rör sig om plagiering av text i stor omfattning.
TBE ökar i takt med rådjuren
Den fästingburna virussjukdomen TBE är på frammarsch. 2012 blev svenskt rekordår i antalet insjuknade samtidigt som den geografiska spridningen ökar i landet.
Sidansvarig:
webbredaktionen@info.liu.se
Senast uppdaterad: 2013-05-24



Forskning är ingen quick fix. När den givit resultat, är det värt en riktig fest. 12 professorer, sex hedersdoktorer och 56 doktorander hedrades vid vårens akademiska högtid.
I Material Realisation Lab, LiU:s nyöppnade materialbibliotek, välkomnar David Eklöf och Kerstin Johansen dig som vill klämma, känna och studera ytor på tusentals olika material.
Efter andra tentan var Jim Blomqvist definitivt fast. Litteraturvetenskap är ett outtömligt ämne. Vill man få perspektiv på sin samtid ger det allt.
Anna Ekström började som bråkig ordförande för Sacos studenter. Sedan dess har utbildnings-
Gemensamma mål och nära dialog mellan studenter och lärare är framgångsfaktorer som gav utbildningen i sjukgymnastik toppbetyg i UKÄ:s granskning.
Oskar Lyding, ordförande i Consensus, åkte med rektors ledningsråd och spanade in kreativa universitetsmiljöer i Europa.
Projektet Aktiv Student på Campushallen ger LiU:s studenter en chans att komma av sofflocket. Nu finns funderingar på att också få LiU:s anställda börja ett aktivare liv.
Hur kommer-
Gå lite hungrig och ät B12. Mats Hammar och Carl Johan Östgren, professorer vid HU, har kartlagt de senaste rönen om hur vi blir friska gamlingar.
Jenny Andersson är med och styr universitetet. Hon representerar LiU:s 27 000 studenter i Universitetsstyrelsen.
Inom nyhetsbyrån AP får uttrycket ”illegal invandrare” inte längre användas. Peo Hansen, migrationsforskare vid REMESO, har länge argumenterat mot begreppet.
Verksamheten med försöksdjur vid LiU byggs ut och samlas under Centrum för biomedicinska resurser. Ett nytillskott är 15 000 zebrafiskar.
Nyhetsbrevet LiU-nytt
Nyheternas RSS-flöde

