Lärarstudenter arrangerar konferens i Kenya
Några minuter med Johanna Nilsson, lärarstudent som tillsammans med tio andra blivande lärare arrangerar en konferens om vägen ut ur fattigdom i Kenya den 14-16 februari nästa år.
Hur kommer sig detta?

- Vi ska bli gymnasielärare och läser en kurs i samhällsfördjupning under ett år. I utbildningen ingår en frivillig fältstudie och vi riktar in oss på att ta reda på mer om vägar ut ur fattigdom. Vi kommer att vara i Kenya i tre veckor, besöka skolor, ett barnfängelse, studera lokalsamhället – med fokus på detta med att ta sig ur fattigdom. Fältstudien avslutas med den här konferensen.
Varför har ni valt att genomföra fältstudien och konferensen i Kenya?
- En av våra lärare, P-O Hansson, har många kontakter där och ingår i ett svensk-kenyanskt samarbete. Det var han som kom med idén om att arrangera en konferens om möjligheter att ta sig ur fattigdom och vi tyckte det lät intressant. Konferensen blir ett samarbete mellan Nairobi universitet och LiU.
Hur långt har ni kommit i arrangemanget?
- Vi håller på för fullt, det är en väldig process. Det handlar om alltifrån att hitta huvudtalare till att fixa pennor. Så det är tur att vi har stöd från universitetet, annars hade vi inte kunnat genomföra det. Vi vill ha föreläsare i fyra olika kategorier: Idrott, Teknik, Utbildning och Företagande, till exempel talare som själva tagit sig ur fattigdom och som kan komma med goda exempel på hur de gjort. En av huvudtalarna blir Isaac Macharia, en kenyansk elitlöpare som kommer från väldigt fattiga förhållanden. Han besöker för övrigt LiU den 1 november. Då arrangerar vi tillsammans med Utrikespolitiska studentföreningen en föreläsning med honom på temat ”Running out of poverty”. Han berättar om sitt liv från extrem fattigdom till att ha blivit en världsklasslöpare och studera på universitet.
- Vi bjuder också in svenska och utländska organisationer och företag som kan vara intresserade av att medverka på konferensen, eller komma dit och lyssna. Bland annat har vi tagit kontakt med FN-kontoret i Nairobi.
Har ni några svenska föreläsare klara?
- Ja, Elin Wihlborg som är biträdande professor i statsvetenskap på LIU ska föreläsa om demokrati, rättigheter och e-government. Och Henrik Hansson som är docent i data och systemvetenskap vid Stockholms universitet föreläser på temat teknik för utveckling.
På vad sätt kan ni ha nytta av detta som blivande gymnasielärare?
- En del av kursen vi läser i samhällsfördjupning handlar om global fattigdom och internationalisering. Vi kommer att undervisa i det. Då är det viktigt att ha egna erfarenheter och få perspektiv på hur omvärlden faktiskt ser ut. I det fallet släpar våra egna läroböcker efter, förändringarna är så snabba. Dessutom hoppas vi få konkreta exempel på konferensen hur människor gör för att ta sig ut ur fattigdom, exempel vi kan ta med oss när vi undervisar i samhällskunskap. Plus att vi gör en aktiv handling för globala frågor genom att anordna konferensen.
Mer om konferensen Uplifting the Poor
Isaac Macharia: Från slummen till världseliten
när det gäller livet
Ständigt Blåsväder
Kulturfest på Campus Valla
Akademisk majfest
torka allas tårar
Nästan fullsatt Crusellhall lyssnade till hedersdoktor Jonas Gardell.
Känn på materialen
Lust att lära
ny ordförande för LiU
Framgångsfaktorer
Studenter med makt
Färre Soffpotatisar
Entreprenörskap "The American way"
Frisk ålderdom
studenter med makt
Hellre irreguljär
zebrafisk nytt försöksdjur
Studenter med makt
Följ LiU-nytt
Notiser
El sätter fart på hjärnsignalerna
Elektrisk hjärnstimulering lindrar Parkinsons sjukdom, men varför? Forskning vid LiU visar nu att elstötarna verkligen ökar frisättningen av signalämnet dopamin.
Dra inte alla klädfirmor över en kam
Husraset i Bangladesh i april dödade mer än 1100 textilarbetare, mest unga kvinnor, och spädde på en redan stark opinion mot usla arbetsförhållanden. Men debatten behöver nyanseras, säger Nandita Farhad, själv från Bangladesh.
De bortglömda användarna
Offentliga e-tjänster ska göra det enklare för oss och de ska fungera för alla. Men i realiteten har många stängts ute och det blir inte heller alltid enklare, konstaterar Ida Lindgren i sin doktorsavhandling.
Mobbning – att ingripa eller inte
Moralisk övertygelse räcker inte. Det krävs också mod för att ingripa när en kamrat mobbas i skolan, visar två linköpingsforskare i en aktuell studie bland gymnasieelever.
Stipendier till studenter
Åtta studenter och två doktorander har fått sammanlagt 168 000 kronor för att genomföra studier med internationell inriktning.
Upptäckt av forskningsfusk
Tekniska högskolans fakultetsstyrelse har konstaterat ett fall av forskningsfusk. Det rör sig om plagiering av text i stor omfattning.
TBE ökar i takt med rådjuren
Den fästingburna virussjukdomen TBE är på frammarsch. 2012 blev svenskt rekordår i antalet insjuknade samtidigt som den geografiska spridningen ökar i landet.
Sidansvarig:
webbredaktionen@info.liu.se
Senast uppdaterad: 2013-05-24



Forskning är ingen quick fix. När den givit resultat, är det värt en riktig fest. 12 professorer, sex hedersdoktorer och 56 doktorander hedrades vid vårens akademiska högtid.
I Material Realisation Lab, LiU:s nyöppnade materialbibliotek, välkomnar David Eklöf och Kerstin Johansen dig som vill klämma, känna och studera ytor på tusentals olika material.
Efter andra tentan var Jim Blomqvist definitivt fast. Litteraturvetenskap är ett outtömligt ämne. Vill man få perspektiv på sin samtid ger det allt.
Anna Ekström började som bråkig ordförande för Sacos studenter. Sedan dess har utbildnings-
Gemensamma mål och nära dialog mellan studenter och lärare är framgångsfaktorer som gav utbildningen i sjukgymnastik toppbetyg i UKÄ:s granskning.
Oskar Lyding, ordförande i Consensus, åkte med rektors ledningsråd och spanade in kreativa universitetsmiljöer i Europa.
Projektet Aktiv Student på Campushallen ger LiU:s studenter en chans att komma av sofflocket. Nu finns funderingar på att också få LiU:s anställda börja ett aktivare liv.
Hur kommer-
Gå lite hungrig och ät B12. Mats Hammar och Carl Johan Östgren, professorer vid HU, har kartlagt de senaste rönen om hur vi blir friska gamlingar.
Jenny Andersson är med och styr universitetet. Hon representerar LiU:s 27 000 studenter i Universitetsstyrelsen.
Inom nyhetsbyrån AP får uttrycket ”illegal invandrare” inte längre användas. Peo Hansen, migrationsforskare vid REMESO, har länge argumenterat mot begreppet.
Verksamheten med försöksdjur vid LiU byggs ut och samlas under Centrum för biomedicinska resurser. Ett nytillskott är 15 000 zebrafiskar.
Nyhetsbrevet LiU-nytt
Nyheternas RSS-flöde

