Göm menyn

HELIX logo

Medarbetare

 

Forskningsledare

Göran Brulin
Kvalificerad analytiker på Tillväxtverket och adjungerad professor i arbetsorganisation med särskilt fokus på lokala och regionala innovationer. 
08-6819519, goran.brulin@tillvaxtverket.se 

Kerstin Ekberg
Professor, Rikscentrum för arbetslivsinriktad rehabilitering (RAR) och Institutionen för medicin och hälsa (IMH).
010-10 31455, kerstin.ekberg@liu.se

Jörgen Eklund 
Professor, Avdelningen för ergonomi, KTH.
0708-284432, jorgen.eklund@sth.kth.se

Elisabeth Sundin 
Professor, Institutionen för ekonomisk och industriell utveckling (IEI).
013-281583, elisabeth.sundin@liu.se

Magnus Klofsten 
Professor, Centrum för innovation och entreprenörskap (CIE) och Institutionen för ekonomisk och industriell utveckling (IEI).
013-281785, magnus.klofsten@liu.se 

Lennart Svensson
Professor, Institutionen för beteendevetenskap och lärande (IBL).
070-3192131, lennart.svensson@liu.se

 

Forskare

Lena Högberg
Ek. dr., Universitetslektor i företagsekonomi, Institutionen för ekonomisk och industriell utveckling
013-281662, lena.hogberg@liu.se

Per Andersson 
Docent, universitetslektor, FD, Institutionen för beteendevetenskap och lärande (IBL)
013-282115, per.andersson@liu.se 

Dzamila Bienkowska
Fil.dr, Forskarassistent, HELIX och Avdelningen för Projekt, Innovationer och Entreprenörskap vid Institutionen för ekonomisk och industriell utveckling.
013-284427, dzamila.bienkowska@liu.se

Eva Ellström
Professor i pedagogik. Institutionen för beteendevetenskap och lärande (IBL).
013- 282132. eva.ellstrom@liu.se

Anna Fogelberg Eriksson 
Universitetslektor i pedagogik, Institutionen för beteendevetenskap och lärande (IBL), föreståndare, Forum för genusvetenskap och jämställdhet, Linköpings universitet. 
013-285852, anna.fogelberg.eriksson@liu.se

Maria Gustavsson
Universitetslektor i pedagogik, fil. dr, docent. Verksam vid Institutionen för beteendevetenskap och lärande (IBL) och HELIX VINN Excellence Centre, Linköpings universitet.
013-282558, maria.gustavsson@liu.se

Anders Hallqvist
Forskare, Fil. dr.
013 - 28 58 90, anders.hallqvist@liu.se

Jostein Langstrand 
Tekn. dr. Tillhör avdelningen för kvalitetsteknik (Q) vid institutionen för ekonomisk och industriell utveckling (IEI).
013 28 68 83, jostein.langstrand@liu.se

Peter Nilsson
Universitetslektor i pedagogik vid Institutionen för beteendevetenskap och lärande (IBL), fil dr.
013-284434, peter.nilsson@liu.se

Johanna Nälinder 
Universitetslektor i industriell organisation (PIE: projekt innovation, entreprenörskap) vid institutionen IEI (institutionen för ekonomisk och industriell utveckling), Linköpings universitet.
013-281536, johanna.nahlinder@liu.se

Christian Ståhl
Fil.dr. Post doc, Rikscentrum för arbetslivsinriktad rehabilitering, Institutionen för medicin och hälsa, Linköpings universitet.
010 - 103 15 47, christian.stahl@liu.se

Andreas Wallo 
Universitetslektor i pedagogik, fil. dr., verksam vid Institutionen för beteendevetenskap och lärande (IBL) och HELIX VINN Excellence Centre, Linköpings universitet.
013-282240, andreas.wallo@liu.se

 


Sidansvarig: madeleine.peukert@liu.se
Senast uppdaterad: 2014-09-10