De ensamma männens okända historia
Under 1700- och 1800-talen fanns det många ogifta och ensamstående män, men vi vet inte hur många de var, hur de levde och försörjde sig.
Det stora antalet ensamstående i Sverige är inget nytt fenomen, men vi vet mycket lite om deras levnadsvillkor bakåt i tiden, särskilt de ensamma männens.
Nu har Dag Lindström, professor i historia vid Institutionen för studier av samhällsutveckling och kultur, fått 2,39 miljoner kronor i bidrag från Riksbankens jubileumsfond för att studera den ensamstående mannens villkor och plats i det svenska samhället 1750 – 1870. Det var en tid när ståndssamhället var i upplösning och vuxna män förväntades gifta sig och skaffa eget hushåll, samtidigt som en stor andel av männen var ensamstående.
Dag Lindström ska undersöka hur många de ensamstående männen var, var de fanns, i vilka sociala positioner och hur de försörjde sig, men också hur socialt integrerade och delaktiga de var i samhället och om de utgjorde en riskgrupp när det gäller hälsa, kriminalitet och olyckor.
Studien bygger på material från Östergötland och ska vara färdig i slutet av 2012.
Sidansvarig:
birgitta.weibull@liu.se
Senast uppdaterad: 2013-03-18

