Göm menyn

Forskning

Alzheimers sjukdom och lysozym-amyloidos

I min forskning studerar jag två olika proteiner, A-betapeptiden som är kopplad till Alzheimers sjukdom och lysozym som är kopplat till lysozym-amyloidos. Målet är att kartlägga bakomliggande orsaker till sjukdomar som orsakas av att proteiner ansamlas i abnorma mängder i olika vävnader i kroppen. Ett samlingsnamn för dessa sjukdomar är amyloidos och dag finns det ingen effektiv medicinering för behandling av dessa åkommor.

Alzheimers är en demenssjukdom där nervcellerna i hjärnan bryts ner. Syftet med min forskning är att identifiera vilka proteinansamlingar som är giftiga för nervcellerna samt att hitta molekyler som kan förhindra uppkomsten av dessa giftiga strukturer. För att uppnå detta mål använder jag bananflugor som kan bilda giftiga A-betapeptider i det centrala nervsystemet. Parallellt studerar jag även A-betapeptiden i en enklare miljö, i provrör, med olika mättekniker. Genom att kombinera dessa studier är det möjligt att koppla ihop uppkomsten av olika A-betastrukturer med dess giftverkan i flugorna.

Vid lysozym-amyloidos finner man ansamlingar av lysozym i bland annat njurarna och levern som leder till att dessa organ slutar fungera. Olika studier har visat att om proteinet får en mindre benägenhet att bilda sin korrekta biologiska struktur så ökar risken för att det ansamlas i kroppen. För att få en större förståelse för de biologiska konsekvenserna av denna process så har jag genmodifierat bananflugor så att de kan tillverka lysozymproteinet i olika vävnader. Detta öppnar för möjligheten att studera hur olika faktorer i cellerna kan påverka sjukdomsförloppet hos denna typ av amyloidos.


 

På de engelska sidorna ges en mer utförlig presentation av forskningsområdet. Du når dem genom länken här nedanför.

Presentation in English

 

Närbild på Ann-Christin Brorsson



Namn:
Ann-Christin Brorsson
Titel: Forskarassistent
Avdelning: IFM


KONTAkT

Tel: +46 13 286648
Fax: +46 13 281399
E-mail: Anki@ifm.liu.se

Adress:
IFM
Linköpings universitet
S – 581 83 Linköping
Sverige


Sidansvarig: ann-christin.brorsson@liu.se
Senast uppdaterad: Wed Jun 16 13:08:20 CEST 2010