Hoppa till textinnehållet -  - Tilll startsidans aktuella information och nytt på webbplatsen - 
Till CETIS startsida - 
Startsida -  kortkommando Alt + 1Startsida -   Anpassa - gör egna inställningarAnpassa -   Kontaktinformation - kortkommando Alt + 7Kontakt -   Översikt, webbkarta - kortkommando Alt + 3Webbkarta -   English - information about CETISEnglish -   Sök på CETIS webbplats - kortkommando Alt + 4Sök  - 
Startsida /Nyhetsbrev

 

En dag på Arlanda

Text: Katarina Blomqvist, CETIS
Bonusmaterial på webben i anslutning till nyhetsbrevet nr 2 maj 2010

Pilotyrket har varit många barns dröm under uppväxten. Med pilotglasögon och kaptensmössan på erövrar man luftrummet och så är man på väg!

Per på Arlanda flygplats.
Per har bestämt sig, en dag ska han bli pilot. Naturligtvis kan drömmar och önskemål förändras under tiden, speciellt när man bara är 11 år. Men å andra sidan, det är lika bra att ta tillfället i akt och pröva på under en dag när tillfället ges.

Man måste ju ställa frågan!

Under en flygning från Grenoble till Arlanda gick det inte att förhindra. Per med kamrat bestämde sig för att i alla fall fråga, man kan ju inte få mer än nej. Kunde de inte få komma fram i cockpit och titta lite? Mer än gärna svarade kapten Pelle Pilot. När planet skulle lyfta från mellanlandningen i Göteborg satt Per i cockpit tillsammans med Pelle Pilot och hans styrman. Äntligen, tänk att få vara med om en riktig start! Här gäller det att kolla in alla spakar, knappar och reglage. Hela vägen upp till Arlanda var som en enda flyglektion. Det förklarades och berättades hela tiden. Och vilket barn skulle inte ha 100 frågor att ställa?

Landningen fick Pers kamrat vara med om, det måste ju ändå vara lite rättvist. Efter landningen fick två saliga pojkar med sig Pelle Pilots e-postadress, en sådan kan ju vara bra att ha för framtida äventyr tänkte de.

Drömprao

I åk 5 ska man vara ute på prao på en arbetsplats. Då kom den där e-postadressen väl till pass. Ännu en gång ställdes frågan av en mycket flygintresserad pojke. Kan jag få vara med på Arlanda en dag när du jobbar? Pelle Pilot tyckte att det var en jättebra idé. Nu skulle pilotyrket undersökas i sin helhet. Vad gör en pilot när man inte flyger? Pers morgon började med en fika i SAS personalrum. Sedan bar det av till meteorologerna som berättade om all världens flygväder och vilken utrustning man behöver för att kunna spå väder. Satelliter och radar, datorskärmar och telefoner. Det är också bra att veta vad en Metar är. Gå in på LFV:s hemsida och läs mer! Sedan måste man som pilot kolla med OP, Operation. De har ju koll på vilket flyg som man ska ha på sin flygrutt senare på dagen. Tur att de finns tänkte Per. En MD-80 var under besiktning, ett annat lite småtrasigt, men det tredje skulle de ta. Här har man också koll på alla gater, flygplanet måste ju parkera på rätt plats.

Tornet

I flygledaretornet som är 83 meter högt var arbetet i full gång. Som sagt, är man på Arlanda under en dag är det bra att undersöka vad alla olika människor jobbar med. Här har man koll på det mesta och så långt man kunde se!  Som tur var behövdes inga larmknappar tryckas på eller någon omdirigering av flyg var inte heller aktuell.

Planering av flygning

Väderstudie på bildskärm.
Inför flygningen på eftermiddagen måste man också planera. Flygturen ska gå till Helsingfors och här kollas väder, vind, temperatur m.m. upp. Vilken gate var det nu igen? Och inte minst, det är lika bra att gå och kolla planet innan start.

Flygplan på Arlanda.
Per var uppe på vingarna och kollade om avisning var nödvändig, kollade däcken och bromsarna och om all mat till passagerarna fanns på plats. Så många olika yrkesgrupper som behövs för att det ska fungera tänkte Per innan han och Pelle Pilot satte sig bakom spakarna för att flyga till Finland. 

Kvällsljus vid Arlanda flygplats.

 


 

Nyhetsbrev nr 2 maj 2010 - startsida

 - TillbakaTillbaka  -    UppUpp  -