CETIS rikskonferens i Norrköping april 2010
Föreläsning: Teknikens innehåll
Maria Svensson, Göteborgs universitet, Linköpings universitet, CETIS, FontD och projektledare för materialet Teknik tillsammans.
Målgrupp: F-åk9
Maria Svensson, tekniklärarutbildare, doktorand vid FontD och projektledare för materialet Teknik tillsammans informerade om det centrala innehållet i nya kursplanen och delade med sig av sina personliga reflektioner på innehållet. Maria börjar med att låta åhörarna skissa en cykel och det visar sig att inte vara det lättaste. Det bevisar att låta barn lära sig skissa i skolan är också en del av teknikämnet.
Det centrala innehållet är:
- Tekniska lösningar
- Teknik människa och samhälle
- Konstruktion, innovation
Maria fortsatte att berätta bakgrunden om ämnet Teknik och att vi idag lever i ett komplext, teknikintensivt samhälle där vi inte klarar oss utan kunskaper. Maria berättade också vidare om vad som är nytt i kursplanen. T.ex. har innehållet blivit mer bestämt och eleverna ska utveckla vissa förmågor. Dokumentationen framdrivs på ett nytt sätt och t.ex. så har el och elektronik fått en framträdande plats tillsammans med styr och regler. Teknikutvecklingsarbetet och dess olika faser betonas. Maria fortsätter med att tolka det centrala innehållet och visar hur det går att få in både historia och design i det centrala innehållet även om det inte står beskrivet i kursplanen.
Tekniska lösningar: - material och system, komponenter
Teknik, människa, samhälle: - föremål, säkerhet, resureser, system, komponenter, konsekvenser av teknikval och teknisk utveckling.
Konstruktion: - föremål, dokumentation, tekniskt utvecklingsarbete, konstruktioner
Här visade Maria en matris över hur man kan koppla det centrala innehållet i kursplanen med varandra och dess underrubriker. Här visade Maria på ett ganska enkelt sätt hur det går att tolka och använda det centrala innehållet. Det går att ha olika typer av ingångar och korsa områdena med varandra.
Åhörarna fick också fundera på om man kunde hitta någon progression i den nya kursplanen under en stund och flera bra åsikter framfördes. Det diskuterades vilka kunskaper man bygger vidare på genom åren och vilka förmågor som utvecklas. Maria fortsatte med att säga att en viktig fråga saknas i kursplanen och det är varför vi har systemen. Även människan har tappats bort i nya kursplanen vilket man bör fundera på och ta med menade Maria.

Text och foto: Katarina Blomqvist
Teknikens innehåll, delar av presentationen som pdf



