Hoppa till textinnehållet -  - Tilll startsidans aktuella information och nytt på webbplatsen - 
Till CETIS startsida - 
Startsida -  kortkommando Alt + 1Startsida -   Anpassa - gör egna inställningarAnpassa -   Kontaktinformation - kortkommando Alt + 7Kontakt -   Översikt, webbkarta - kortkommando Alt + 3Webbkarta -   English - information about CETISEnglish -   Sök på CETIS webbplats - kortkommando Alt + 4Sök  - 
Startsida /Konferenser/Rikskonferenser

 

CETIS rikskonferens i Norrköping april 2010

Föreläsning: Hur kan jag som lärare använda ett närbeläget företag som lärmiljö i teknik?


Maria Sandström, universitetsadjunkt, lärarutbildningen, Malmö högskola

Målgrupp: Lärare F-9 och lärarstuderande

Maria Sandström har egen lång beprövad erfarenhet att ta in företag som lärmiljö i teknik. Maria har undervisat lärarstuderande i flera år inom området och motiverat dem att ta med sig sina erfarenheter till verksamheterna. Hennes erfarenhet är också att det det inte är helt enkelt att få igång arbetet ute i verksamheterna, men idag finns det flera vägar till kompetensutveckling inom området. Här presenteras några.

Varför ska vi använda företag som lärmiljö?
Vad vill vi uppnå?

  • Maria SandströmSkolan blir mer verklig - skolan måste vara en del av allting annat.
  • Inspirera och informera om yrkesvägar.
  • Motivation och förståelse – efterlikna lärande utanför skolans ramar.


Motivera med hjälp av jobbannonser – vilka kompetenser efterfrågas?
Maria visade upp ett exempel -
Lediga tjänster på Kockums - Kockums webbplats

Maria hänvisade till en artikel i Sydsvenskan 2010-04-13
Peter Gärdenfors: "Skolans struktur tar kål på elevernas motivation", Sydsvenskan

På Teknikdelegationens webbplats finns fler intressanta publikationer:
Publikationer, Teknikdelegationens webbplats

Exempelvis i Teknikdelegationsen rapport "Finns teknik och är matte svårt?"...

svarar eleverna att de tycker att "Matematik är viktigt - men inte teknik".

I rapporten står det bland annat:

"Att ungdomar svarar så, trots att datorer, mobiltelefoner och annan teknik bevisligen tillhör elevernas vardag, tyder på att det inte gör någon koppling mellan skolans teknikundervisning och den egna teknikanvändningen."

Bearbetat studiebesök - kursmoment i lärarutbildningen

Maria gav mängder av exempel på platser/aktiviteter som går att studera - här följer ett urval i Malmös närområde:
Affär, bageri, ballongflygning, bank, bensinmack, biograf, billackering, design i Åhus, hundmatstillverkare, flygledartornet, fotbollsstadion, glassfabrik, gjuteri, guldsmed, HH-leden, McDonalds, mejeri, kyrka, konservator, låssmed, plåtslageri, posten, radiostation, SMHI, Svalöv-Weibull-raps, tomatodling, tryckeri, trädgårdsmästeri, TV-kanal, urmakare

Maria betonade att det är viktigt att i förväg informera företagen om vad eleverna vill få ut av besöket. Långa presentationer som handlar om företagets omsättning etc. går sällan hem hos elever.

I alla kurser som Maria har haft inom ramen för lärarutbildningen har momentet "Bearbetat studiebesök" ingått:

Instruktion till lärarstuderande

  • Omfattning cirka 15 timmar i skolan
  • Besök + arbete med modeller eller liknande
  • Ange litteratur och källor
  • Först kompendier - senare hemsidor, bloggar etc
  • Kreativa redovisningar

Tips på några aktiviteter/förberedelser

här följer exempel på förberedelser i klassrummet i anslutning till företagsstudierna:
  • Svenska uppfinningar – äldre och nyare – Maria delade ut plastkort med bild av en uppfinning/produkt på ena sidan och fakta på den andra sidan. Vi seminarideltagarna fick några minuter på oss att samtala kring var sitt exempel.

    På Marias plastkort återfinns:
    Tetra Pak, Metro, Ultraljudsdiagnostik, Kylskåp, AGA-fyr, Kullager, Separator, Konstgjord njure, Läkerol, Pacemaker, Mobiltelefon, Felix, bostongurka, Skiftnyckel, Snickers workwear, Pölsemannen,  Kalles kaviar, Säkerhetsbälte, Polhem 

    Under Ny Tekniks hemsida finns worddokument att ladda ner – gå in på följande länk och se rubriken "Ladda ner" 1900-talets_uppfinningar.doc
    Århundradets uppfinningar i samlat dokument, Ny Tekniks webbplats
  • Använd YouTube i undervisningen för att gestalta teknik - exempel - Hur syr en symaskin?
    Symaskinen, Youtube
  • KLIMAT-X, Malmö högskola
    Experimentbeskrivningar för elever och lärare, Malmö högskola.
    Inriktningen är på energi och klimat, med tonvikt på solenergi.

Koppling till kursplanen

Vid tillämpning i skolan så betonar Maria att

Inte göra detta också…
utan i stället för något annat…
i syfte att nå kursplanens mål

Alla moment från det nya kursplaneförslagets centrala innehåll kan komma in kursmomentet:
 "Teknik, människa, samhälle och natur", "Konstruktion, Innovation och dokumentation" och "Tekniska lösningar"

Maria brukar bli imponerad av studenternas oerhört kreativa redovisningar med många praktiska inslag.

Efter lärarutbildningen

Tyvärr så är det dock svårt att se tydliga spår av kursmomentet i verksamheterna och Maria har funderat över var i problemet kan ligga.

  • Ges momentet för liten omfattning i lärarutbildningen?
  • Behövs djupare kunskaper?
  • Det har visat sig svårt för  nyexaminerade lärare att få igång verksamhet av detta slag?

Möjliga vägar till kompetensutveckling

Nu finns många vägar till fortbildning för lärare - här följer några exempel:

Maria Sandström

1. Matena - fokuserar på matematik, teknik, naturvetenskap

Kärnan i  Matena är satsningen på lärare via:
seminarier, studiebesök, praktik - inga "hemläxor"!
Lärarna får fortbildning och möter företagen utan elever. Viktigt att instruera företagen om vad lärarna vill få ut.

Utgångspunkter:

- svenska framgångsrika företag
- skolans kursplaner
- arbetssätt i skolan

På Matenas webbplats står följande:

"Matena är en ny lärarfortbildning som bygger på samverkan mellan lärare och företag. Matena fokuserar på matematik, teknik och naturvetenskap och utgår från kursplanerna. Målgruppen är lärare, framförallt i grundskolan.
Matena sätter in kunskaperna från skolan i ett sammanhang och ger inblickar i arbetsuppgifter, yrken och karriärmöjligheter med fokus på teknik och naturvetenskap. Målet är att fler elever blir intresserade av utbildningar och yrken inom tekniska och naturvetenskapliga områden. En Matena-koordinator har ansvaret i kommunen, till exempel  KomTek, Science Center, gymnasieskola eller högskola.
Bakom Matena står Teknikföretagen tillsammans med Skolverket, AB Volvo och AstraZeneca."

Läs mer om Matena på webben – där finns många bra argument:
Matenas webbplats

2. Skolverkets seminariserie

Skolverkets seminarieserie "Arbetslivet som lärmiljö" pågår under 2010. Tyvärr har anmälningstiden för denna omgång gått ut, men förhoppningsvis blir det en fortsättning.

På Skolverkets webbplats går följande att läsa:

"Seminarieseriens mål:

Efter genomgången seminarieserie ska deltagarna:

  • ha erfarenhet av och att kunna skapa lärandesituationer där elever studerar teknik i autentiska miljöer,
  • kunna välja innehåll, arbetssätt och former för bedömning utifrån teknikämnets kursplan,
  • kunna gestalta teknik på olika sätt,
  • dokumentera process och resultat av projekt med hjälp av modern kommunikationsteknik,
  • kunna integrera frågor kring genus, etik och hållbar utveckling i teknikundervisningen."

Fyra lärosäten - Högskolan Gävle, Luleå Tekniska universitet, Karlstad universitet, Högskolan Malmö - arbetar efter samma program.

För mer info se:
Seminarieserien "Arbetslivet som lärmiljö" 2010, Skolverket

3. Projektet Establish

Establish – European Science and Technology in Action – Buildning links with Industry, Schools and Home

är ett EU-finansierade projekt i vilket 11 länder deltar. I projektet arbetar forskare, lärarutbildare, lärare tillsammans med industri, näringsliv och andra relevanta arbetsplatser för att öka intresset för naturvetenskap och teknik hos ungdomar i högstadiet och gymnasiet. För mer information se:


Text och foto: Christina Wallnér
 - TillbakaTillbaka  -    UppUpp  -